Spis treści (numer 7-8/00):

Tadeusz Kopta
Transport zorientowany na zrównoważony rozwój, czyli 10 lat Europejskiej Federacji Transportu i Środowiska
Organizacje wchodzące w skład Federacji i metody jej działania. Omówienie dokumentów publikowanych i opracowanych przez Federację na temat m. in.: uporządkowania rynku transportowego poprzez uwzględnienie wszystkich kosztów transportu, opłat za użytkowanie pojazdów ciężarowych, ochrony środowiska, polityki transportowej w zakresie pieszych i rowerzystów, polityki parkingowej, transportu zbiorowego, zależności pomiędzy budową infrastruktury transportowej a wzrostem gospodarczym lub wzrostem zatrudnienia.

Wiesław Starowicz, Zofia Bryniarska
Wyniki badań struktury przestrzennej ruchu w Katowicach i Siemianowicach Śląskich (na podstawie kompleksowych badań ruchu)
Wyniki kompleksowych badań ruchu w Katowicach i Siemianowicach Śląskich w zakresie określenia struktury przestrzennej ruchu samochodów i pasażerów korzystających z transportu zbiorowego. Analiza rozkładu przestrzennego ruchu docelowo źródłowego relacjach obszar badany – miasta sąsiadujące oraz obszar badany – miasta woj. śląskiego.

Michał Bryszewski, Tomasz Dybicz
Pasy ruchu dla autobusów na ul. Sobieskiego w Warszawie. Wnioski z doświadczeń
Wyniki badań po wprowadzeniu wydzielonego pasa ruchu dla autobusów w Warszawie w ciągu ulic Sobieskiego i Belwederskiej. Badania obejmowały pomiar natężeń ruchu, czasy przejazdów, napełnienia i prędkości pojazdów komunikacji indywidualnej i zbiorowej.

Wiesław Starowicz
Wydzielone pasy ruchu dla pojazdów komunikacji zbiorowej – wyniki eksperymentu w Krakowie
Wyniki badań praktycznych efektów utworzenia wydzielonego pasa ruchu dla pojazdów komunikacji zbiorowej na ul. Wielickiej w Krakowie. Badania zaplanowano w związku z decyzją władz miasta o zmianie organizacji ruchu na czas remontu wydzielonego torowiska tramwajowego biegnącego wzdłuż ul. Wielickiej.

Anna Mężyk
Mobilność i ekorozwój w polityce komunikacyjnej miast
Co to jest mobilność i jej znaczenie dla człowieka. Wytyczne, według których powinien następować zrównoważony rozwój transportu, opracowane na konferencji OECD w Vancouver 1996 r. Problemy z realizacją mobilności. Możliwości nowoczesnej polityki komunikacyjnej służące realizacji ekorozwoju w sferze transportu oraz zaspokojeniu potrzeby mobilności. Wskaźniki zrównoważonego rozwoju w transporcie.

Krzysztof Sobański
Systemy transportu zbiorowego w aglomeracjach kanadyjskich. Zasady funkcjonowania transportu publicznego w aglomeracji Vancouver
Najważniejsze informacje o regionie Wielkiego Vancouver. Geneza i zasady funkcjonowania Zarządu Transportu Translink. Charakterystyka, struktura i finansowanie systemu transportu zbiorowego aglomeracji.

Wiesław Starowicz
Analiza zgodności kursowania pojazdów komunikacji zbiorowej w Krakowie z rozkładem jazdy
Omówienie wskaźnika punktualności stosowanego w praktyce przez przewoźników, określającego (przy wykorzystaniu systemu SKUT) średni procent odjazdów punktualnych ze wszystkich przystanków. Wyniki badań tego wskaźnika w 1999 r., porównanie ich z latami poprzednimi oraz ocena, czy stosowana metoda systematycznego monitorowania wskaźników jakości przewozów daje poprawę punktualności odjazdów.

Adam Kotuszewski
80 lat miejskiej komunikacji autobusowej w Warszawie. Znaczenie i rola autobusów w komunikacji miejskiej Warszawy. Część II – od 1945 do 1980 roku
Komunikacja miejska w Warszawie w latach 1945-1980: odbudowa ze zniszczeń wojennych, tabor, modernizacja i budowa nowych cięgów komunikacyjnych, połączenia nowo budowanych osiedli mieszkaniowych, zaplecze techniczne.