Spis treści (numer 11/00):
Tadeusz Kopta
Konferencja OECD „Środowiskowo zrównoważony transport”
Celem konferencji była konsultacja Wytycznych środowiskowo zrównoważonego rozwoju przedstawionych przez grupę roboczą OECD ds. transportu i środowiska. Dokument zawiera definicję zrównoważonego systemu transportowego, wskazuje na jakim etapie jest obecnie transport w dążeniu do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju oraz jakie działania należy podjąć, aby to osiągnąć przedstawia także propozycję parametryzacji zrównoważonego transportu. Autor prezentuje wystąpienia specjalistów nt. Wytycznych, sytuacji w ich krajach, a także działań, jakie należy podjąć w celu osiągnięcia zrównoważonego transportu.
Ida Leśnikowska-Matusiak
Zagrożenia pieszych na chodnikach i alejkach parkowych powodowane przez rowerzystów
Zagrożenia pieszych na chodnikach i alejkach parkowych, powstałe w wyniku realizacji dróg rowerowych na terenach rekreacyjnych, na przykładzie fragmentu trasy rowerowej północ-południe w Warszawie.
Bogusław Molecki
Bezpieczeństwo i wygoda pieszych w drodze na przystanki komunikacji zbiorowej
Utrudnienia, na jakie natrafiają piesi w drodze na przystanki komunikacji zbiorowej oraz możliwości ich rozwiązania. Sytuowanie i konstrukcja wiat przystankowych. Przejścia dla pieszych przez torowiska tramwajowe. Dojście do przystanków dla osób niepełnosprawnych.
Marian Tracz
Estetyczne i funkcjonalne aspekty przebudowy ulic w obszarach śródmiejskich
Kształtowanie wysokościowe ulicy i jej odwodnienie. Estetyka nawierzchni w powiązaniu z funkcjami ruchowymi ulicy. Zieleń jako istotny element przestrzeni ulicy. Elementy wyposażenia ulicy i małej architektury. Strefy ruchu pieszego. Uspokojenie ruchu w ulicach śródmiejskich.
Tadeusz Kopta
Velo Mondial 2000, czyli refleksje na temat zrównoważonego transportu
Velo Mondial 2000 jako forum wymiany doświadczeń. Podstawowe zasady i wybrane rozwiązania zrównoważonego transportu na przykładzie miast holenderskich. Standardy parkingów rowerowych dla różnych lokalizacji. Planowanie obszarów zurbanizowanych uwzględniające ograniczenie potrzeb podróżowania, lepszą dostępność oraz zachęcające do używania innych środków transportu niż samochód. Sterowanie popytem jako sposób na ograniczenie kongestii. Uspokojenie ruchu.
Rezolucja Kongresu SITK TRANSPORT 2000
Opr.: W. Rawski
Ochrona środowiska i estetyka w drogownictwie – teoria i praktyka. Sprawozdanie z konferencji
Opr.: L. Mikołajków
Międzynarodowe targi Techniki Transportu „Inno-Trans” w Berlinie