Spis treści (numer 01/00):
Simon Wainaina
Komunikacja zbiorowa w Kenii
Warunki geograficzno-ekonomiczne i społeczne Kenii oraz ogólna charakterystyka sieci transportowej. Rozwój i przekształcenia własnościowe komunikacji zbiorowej w Nairobi. Charakterystyka komunikacji parazbiorowej matatu i jej porównanie z konwencjonalną komunikacją autobusową. Zarządzanie ruchem drogowym w Nairobi. Wyniki badań pilotażowych obu typów komunikacji w zakresie funkcjonalnym i taryfowym. Możliwości wykorzystania niektórych doświadczeń kenijskich w Polsce.
Anna Żak
Wykorzystanie programu GIS w zarządzaniu drogami
Możliwości wykorzystania komputerowego systemu wspomagania tworzenia, przechowywania i analizowania baz danych o charakterze przestrzennym w zarządzaniu drogami oraz organizacji ruchu.
Tomasz Kaczor, Marcin Wierzchołowksi
Analiza wariantów koncepcji przekształceń systemu transportu zbiorowego w Warszawie
Koncepcje przekształceń infrastruktury transportowej, w których szczególny nacisk położono na rozwój komunikacji szynowej – tramwajowej i metra, mające na celu stworzenie optymalnego – pod względem funkcjonalnym i ekonomicznym – układu komunikacji zbiorowej. Cele, zakres analizy oraz krótka charakterystyka analizowanych wariantów. Kryteria oceny poszczególnych wariantów. Wnioski z przeprowadzonej analizy i charakterystyka najkorzystniejszego wariantu.
O kontrakcie dla Warszawy, autostradzie A2, kolei i innych problemach transportowych w gminie Warszawa-Bemowo
Rozmowa z Wiesławem Sikorskim, wiceprezesem Związku Miast Polskich i burmistrzem gminy Warszawa -Bemowo.
Maciej Kruszyna, Jerzy Lutogniewski
Usprawnienia ruchu na konwencjonalnej trasie tramwajowej za pomocą środków inżynierii ruchu
Obecny przebieg trasy linii tramwajowej nr 7 we Wrocławiu i planowane korekty. Analiza strat czasu, identyfikacja ich przyczyn oraz działania usprawniające przejazd tramwaju. Efekty wprowadzonych usprawnień.
Kolejna inicjatywa Dolnośląskiego Okręgu Polskiego Klubu Ekologicznego promująca transport zbiorowy
Sprawozdanie z wyjazdu do Berlina i Karlsruhe, zorganizowanego przez Polski Klub Ekologiczny – Okręg Dolnośląski i niemiecką Fundację Euronatur dla grupy polskich specjalistów zajmujących zagadnieniami transportu zbiorowego